Trabzonun Maçı Hangi Kanalda

Sitemizi ziyaret edenlerin canlı maç izleme, canlı radyo maç dinleme, internetten maç yayını, atılan goller, maç hangi kanalda ve saatte, lig sıralaması, maç takvimi vb. konularda bilgi arayanların kaliteli konulara pratik bir şekilde göz atabilmesi ve anlayabilmesi düşüncesiyle websitemizin kalitesine uygun olarak uzun süren araştırmalar oluşturduk. 2013-2014 sezonuna ait “Trabzonun Maçı Hangi Kanalda“ yazımızı incelerken vurgulanan diğer yazıları gözden geçirmeyi atlamayın. Tekrar ihtiyacınız olduğunda kolayca yazılarımıza girebilmek için macyayini.uzman.org’u favori listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

T

Üstte belirttiğimiz maç yayını Türkiye Futbol Federasyonu tarafından belirlenen 2013-2014 yılına ait Spor Toto Süper Lig maç takvimine bağlı olarak belirlenen 2014 sezonu takım listesi : Medical Park Antalyaspor, Akhisar Belediyespor, Beşiktaş, Bursaspor, Çaykur Rizespor, Eskişehirspor, Fenerbahçe, Galatasaray, Gaziantepspor, Gençlerbirliği, Kardemir Karabükspor, Kasımpaşa, Kayseri Erciyesspor, Kayserispor, Sanica Boru Elazığspor, Sivasspor, Torku Konyaspor, Trabzonspor

————————————————————————————————————————–

Süper Lig Tarihçesi

Türkiye Süper Ligi veya isim hakkı kontratı nedeni ile Spor Toto Süper Lig, 1959 yılında Mali Lig adıyla start verilen, bu zamanda memleketimizin en üst kademedeki ligi. Bir dönem içerisinde on sekiz takım ile oynanan bu lig, sezon nihayetinde 3 klübün ligden relege olup bir alt ligden gelen 3 klubün yükselişiyle devam eder. Süper Lig, on sekiz klüp ile hissedarların oluşturduğu kurumdur. Ağustos ve Mayıs tarihleri de dahil olarak 10 ay devam eden bir etkinlik olan Süper Lig, 34 hafta ve 306 müsabakadan oluşmaktadır.

Maçlar hafta arası ve hafta sonu yapılmaktadır. Süper Lig, Futbol Federasyonuna bağımlıdır. 2005 senesinde Türk Süper Ligi’e Turkcell’in isim hakkı sahibi oluşuyla offical olarak Turkcell Süper Lig ünvanını alan lig, Turkcell’in hukuki antlaşmasının sona ermesiyle 2011 futbol sezonundan bu yana Spor Toto Süper Lig adını almıştır. Bunla beraber UEFA’nın en pahalı ligler derecelemesinde 6. sırada kendine yer bulmaktadır. Şampiyonlar Ligi’ne 1′i qualification olarak iki farklı, UEFA Avrupa Ligi’ne üç farklı futbol klübü yollamaktadır. Türkiye Kupası kazananı olup ilk dörde girememiş bir klüp te Eski adı UEFA kupası olan Avrupa Ligi’ne iştirak edebilmektedir.

Trabzonun Maçı Hangi Kanalda-hangi-günde-saatte-kanalda-76Spor Toto Süper Lig, 01-02 senesinde kuruldu, fakat Türkiye’de üst seviye futbol 1959 yılından bu yana oynanmaktadır. Dünyada en çok takip edilen altıncı lig olan Spor Toto Süper Lig, ek olarak 396 milyon € hasılatıyla Tüm Dünyada en çok getiri sağlayan sekizinci sıradaki lig durumundadır. Şu vakite dek 65 klübün mücadele ettiği Süper Lig’de yalnızca beş ayrı takım şampiyonluk kazanmıştır. Bahsı geçen klüpler : Beşiktaş, Bursaspor, Fenerbahçe, Galatasaray ile Trabzonspor’dur. Galatasaray, 19 şampiyonlukla en çok şampiyonluğa ulaşmış olan takımdır. Bahsı geçen takımlar arasında en çok şampiyonluk kazanan klüp on dokuz defa ile Galatasaraydır.

—————————————————————————————————————————

Spor Toto Süper Lig ve Radyo ve Televiyon Hakları

Trabzonun Maçı Hangi Kanalda-95Maç İzlemek: Spor Toto Süper Lig 1970 senesinden itibaren özel ve kamu kurumlara verilen yayın hakkı sebebi ile maç yayınları haklarını alan kurumların belirlediği ücretli Tv kuruluşlarından izlenebilmektedir. Türkiye Spor Toto Süper Lig’i, 1970′den 1993 sezonuna dek Türkiye Radyo ve Televizyon(TRT), 1998′ya kadar Star TV, daha sonra sırasıyla; Show Tv, ATV , Teleon, Cine 5′den naklen yayınlanmıştır. 2001 tarihinden bu yana ise Lig TV kanalından yayınlanmaktadır. Spor Toto Süper Lig maçları üst tarafta betimlendiği gibi Federasyon ile sözleşme izmalayan Digitürk’e bağlı olan Lig Tv adındaki Kanal 77′den naklen yayınlanmaktadır. 2008 senesinden bu yana 4 büyük takımların kendi evinde oynadığı maçlar yüksek çözünürlük canlı yayın sistemi ile birlikte verilmektedir. Türkiye Spor Toto Süper Ligin bilhassa son haftalarında şampiyonluk ve ligde kalma mücadelesi veren klüplerin bazı illegal bir vaka ile (şike, yasadışı bahis vb.) karşı karşıya kalmaması nedeniyle müsabakalar aynı zamanda oynatılabilir. Böyle tarz vakalarda Lig Tv naklen yayını dışında Digitürk bünyesindeki Lig TV 2 ve Lig TV 3 veya öteki bir kanaldan Spor Toto Süper Lig maçını yayınlayabilir. Türkiye Spor Toto Süper Lig maçlarını bedelsiz şekilde de takip etme imkanı da mevcuttu, fakat söz konusu müsabakaların yayını lig mücadelelerinin önceden belirlenmiş tamamlanma saatinden 50 dakika sonrasında Digiturk ile anlaşması olan farklı TV kanallarınca yapılabilmektedir.

Trabzonun Maçı Hangi Kanalda-64Radyo Yayını: Tek bir senede oynanmış tüm özel ve resmi futbol mücadelelerinden; Türkiye Spor Toto Süper Lig karşılaşmaları bir tek Futbol Federasyonu ile protokol imzalayan yayıncı kuruluşlar tarafından UEFA ve Türkiye Futbol Federasyonu Canlı Yayın Hukuğu kaidelerine uygun durumda radyodan naklen verilebilir. Sahasında oynayan takımlar canlı radyo yayını yapan kurumun en uygun halde maç yayını yapmasını sağlamakla sorumludur. Türkiye Spor Toto Süper Lig’in radyo yayın hakları 2012 yılına kadar TRT’nin elindedir.

—————————————————————————————————————————

Günün (3 05 2014) 2013-2014 Yılı Futbol Klüpleri

Fenerbahçe : Fenerbahçe Spor Kulübü’nün en önemli şubesidir. Kulüp gelirlerinin büyük bir kısmı bu şube için harcanır. Şube 1959′dan beri düzenlenen Süper Lig’de 18 kez şampiyonluk ipini göğüslemiştir. Ayrıca 6 kez Türkiye Kupası, 2 kez TFF Süper Kupa, 6 kez Cumhurbaşkanlığı Kupası ve 8 kez Başbakanlık Kupası’nda şampiyon olmuştur.

Galatasaray : Galatasaray Spor Kulübü’nün Spor Toto Süper Lig’de mücadele eden futbol takımıdır. Galatasaray Spor Kulübü’ne ait olan Galatasaray AŞ tam adıyla Galatasaray Sportif ve Sinai Yatırımlar A.Ş, Galatasaray Spor Kulübü Profesyonel Futbol Takımı’nın sahibidir.

Kasımpaşa Spor Kulübü : İstanbul’da 1921 yılında kurulan futbol ve güreş dallarında etkinlik gösteren spor kulübüdür.Adını taşıdığı semtte bulunan Altıntuğ Kulübü ile Kasımpaşa Terbiye-i Bedeniye Kulübü’nün birleşmesiyle kurulmuştur. 1942 yılına kadar Altıntuğ adını taşımıştır. 1939-1945 ve 1946-1958 yılları arası İstanbul 1. liginde, 1959-1964 arası Türkiye 1. liginde oynamıştır.

Sivasspor : 1967 yılında Sivas’ta kuruldu. 2004-05 sezonunda 1. Lig’de şampiyon olarak Süper Lig’e yükseldi. O sezondan beri Süper Lig’de mücadele etmektedir. İç saha maçlarını 14.998 kapasiteli 4 Eylül Stadyumu’nda oynamaktadır. Takımın teknik direktörlüğünü Brezilya futbolunun önemli isimlerinden Roberto Carlos yürütmektedir. 2007-08 sezonunda Fenerbahçe ve Beşiktaş ile birlikte 73 puan topladı. Fakat üçlü averajda 4. oldu.

Trabzonspor: Futbol Takımı 2 Ağustos 1967′de kurulan Trabzonspor Kulübü’nün profesyonel futbol takımı. Renkleri kulübün tüm branşlarda ortak olarak kullandığı: Koyu bordo ve açık mavidir. Trabzonspor Futbol Takımı, Spor Toto Süper Lig’te şampiyon olmuş, ilk Anadolu takımıdır ve şampiyon olmayı başarmış beş takımdan biridir.

—————————————————————————————————————————

Günün (3 05 2014) İpuçları: Futbol Terimleri ve Açıklamaları

  • PAS: Kaleci (ceza alanı içi hariç) ve oyuncuların el ve kolları dışında kalan vücudunun herhangi bir yeriyle topu takım arkadaşına atması.
  • OFSAYT:  FIFA Genel Sekreteri Urs Lins imzasıyla ülke federasyonlarına gönderilen 968 nolu sirkülere göre kafasının, vücudunun veya ayağının herhangi bir bölümünün rakibin kale çizgisine toptan ve son rakipten daha yakın olduğu anlamına gelmektedir. Kollar bu tanıma katılmamıştır. Futbol baş, vücut ve ayaklarla oynanır.

Trabzonun Maçı Hangi Kanalda sayfamızı okuyan Uzman.org takipçilerinin 3 05 2014, 4 05 2014, 5 05 2014, 6 05 2014, 7 05 2014, 8 05 2014, 9 05 2014 tarihlerinde baktığı diğer müsabakalar aşağıdadır: